VJ MAXx2 naisille ja miehille on pari erinomaisesti vaimentavia polkujuoksukenkiä, jotka toisessa versiossaan tulevat joukon mahtavia päivityksiä kanssa. Näimme heidän uuden välipohjan SuperFOAMancen VJ Acessa ja se on parannus VJ:n kengille samalla kun jalan muotoinen etuosa tarjoaa korkeaa mukavuutta pitkään ja antaa varpaiden liikkua vapaasti. Lisäksi löytyy heidän mahtava ulkopohja, fitlock-järjestelmä ja täyspitkä kivilevy.
Välipohjan materiaali on suuri päivitys heidän aikaisempiin polkujuoksukenkiinsä. SuperFOAMance-materiaalilla saa pehmeämmän ja paremman vaimennuksen sekä vieläkin enemmän energian palautusta samalla kun materiaali on myös kevyempi. Välipohjaan on integroitu kivilevy, joka suojaa kivien ja juurien läpäisyltä ja antaa samalla ylimääräistä vakautta vaativammassa maastossa.
Päällinen on valmistettu kevyestä ja kestävästä materiaalista, joka hengittää erittäin hyvin, joten kengissä on hyvä ilmasto. Ylimääräistä mukavuutta ja vakautta varten pohja on hieman leveämpi ja siinä on jalan muotoinen varvaslaatikko, joka antaa varpaille enemmän tilaa liikkua ja vähentää hiertymisvaaraa. Mukavasti ympäröivä kantaosa korkealla mukavuudella, joka halaa kantapäätä, vähentää myös hiertymisvaaraa. VJ:n fitlock-järjestelmä löytyy jalan sisäpuolelta, mikä lukitsee kengät keskijalan päälle ja antaa ylimääräistä tukea jalkaholville, myös hyvä suoja.
Alapuolelta löytyy Superior Contact -ulkopohja butylikumista, joka on ehkä yksi tarttuvimmista ja antaa mahtavan pidon useimmilla alustoilla.
VJ MAXx2 on hieman suurempi kooltaan, joten suosittelemme valitsemaan puoli numeroa pienemmän paremman istuvuuden vuoksi.